wtorek, 9 stycznia 2018

Misja "rodzicielstwo"



Tym razem opiszę pomocne informacja dla wszystkich tych, którzy pragną zostać rodzicami bądź już nimi zostali. Każdy z nas wyrósł z różnych domów i nie zawsze był to wzór warty do naśladowania. Skąd jednak wziąć wiedzę jak wychowywać dzieci i tworzyć rodzinę skoro nie mieliśmy właściwego przykładu? Nawet jeżeli nasz dom rodzinny był kochany i zaspokoił wszystkie nasze potrzeby to dzisiejsze czasy są zupełnie inne i nasze dzieci mogą się borykać z innymi problemami, na które my nie będziemy znali rozwiązania. I co wtedy? Już nie wspomnę o różnicy zdań między partnerami w samym podejściu do procesu wychowania. Na rynku można znaleźć wiele poradników dotyczących tej kwestii, jednak nie wszystkie pomogą, niektóre mogą nawet zaszkodzić.

Poniżej przedstawiam kilka propozycji, wartych uwagi. Wszystkie są jednego autora, który proponuje zdrowe podejście, oparte głownie na miłości, wzajemnym szacunku i przede wszystkim empatii wobec dzieci przy jednoczesnym uwzględnianiu własnych potrzeb.


Nie na wszystko możemy pozwalać swoim dzieciom. Jak wydawać zakazy, żeby jednocześnie nie były sprzeczne z naszym sumieniem? Według Jesper'a Juul szczere i stanowcze NIE jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Wiele konfliktów i trudności w rodzinie powstaje wtedy, gdy rodzice nie są w stanie odmówić dziecku, chociaż chcieliby to zrobić. Z książki dowiemy się, na czym polega trudna sztuka mówienia NIE oraz, że konfrontacja z odmową i sprzeciwem to jeden z warunków wychowania silnych i świadomych swojej wartości dzieci.
Rodzina to miejsce, w którym wszyscy powinni czuć się dobrze. Niestety, to również miejsce, gdzie często rodzą się konflikty i ścierają różnice zdań. W tej pozycji znajdziemy rady dotyczące m.in. takich aspektów jak: agresja, niewłaściwa komunikacja, konflikty przy stole, zachwianie życzliwych relacji, brak właściwego przywództwa dorosłych. Poznamy także znaczenie bardzo ważnych pojęć: uwaga, granice, odpowiedzialność.

Rodzicielstwo bliskości - właśnie to podejście jest opisane w powyższej pozycji. Na czym polega? Głownie chodzi o to, żeby poważnie traktować potrzeby dzieci. Jedną z nich jest chęć bycia naprawdę dostrzeżonym przez rodziców.  Dzisiaj niestety przy zbyt szybkim tempie życia i nadmiarze pracy jesteśmy tak bardzo zmęczeni, że już nie mamy sił poświęcać wystarczającej uwagi swoim dzieciom. Duński pedagog pokazuje, jak dbać o bliską więź ze swoim dzieckiem.










Sylwia,CC BY-SA, fot. z osobistego aparatu

0 komentarze:

Prześlij komentarz